wtorek, 10 maja 2011

Trująca dieta młodych ludzi

Na wiosnę czekali wszyscy bez wyjątku - jednak największe nadzieje z tym okresem wiąże młodzież szkolna, która z niecierpliwością odlicza dni do wyjazdów na obozy sportowe, zielone szkoły czy kolonie. Szczególnie w tym czasie warto uwrażliwić młodzież na niebagatelne znaczenie właściwej diety.


Moi pacjenci często pytają jaki wpływ na zdrowie ich dzieci mają różnego rodzaju zupki chińskie, rosoły w kostkach, czy napoje energetyczne. Są one bardzo popularne wśród młodzieży ze względu na łatwość i szybkość ich przygotowania, a także na smak. Niestety, środki te spożywane w dużych ilościach mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie dorastającego organizmu.

W codziennej diecie często goszczą dopuszczone do spożycia w niewielkich ilościach koncentraty spożywcze, zawierające wiele substancji konserwujących, barwiących i ulepszających smak. Ich długotrwałe spożywanie i kumulacja, wzmocniona działaniem napojów energetycznych może być niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia. Wraz z pożywieniem dostarczamy organizmowi równocześnie różnych środków chemicznych, które mogą stać się niebezpieczne w wyniku synergii, efektu koktajlu lub efektu uzależnienia. Wpływ małych ilości tych substancji jest zbadany i określony jako bezpieczny, brakuje jednak informacji na temat skutków łączenia ich ze sobą. Połączone, mogą wytworzyć o wiele silniejszy skutek toksyczny, niż przewidywany i opisany przez producentów potraw.

Obiecujące są zapowiedzi sanepidu, zamieszczone w dzisiejszym Dzienniku Łódzkim, dotyczące prac nad ustaleniem wieku osób, które mogą spożywać napoje energetyczne. Resort zdrowia planuje także stworzenie programu ochrony najmłodszych oraz wprowadzenie etykiet na opakowania napojów.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza