wtorek, 30 kwietnia 2013

Wysokotłuszczowa dieta wyzwala lęk?

Wysokotłuszczowa dieta wpływa na metabolizm dopaminy w mózgach młodych myszy, wyzwalając zachowania lękowe i zaburzenia uczenia. Na trop prawdopodobnego związku między dietą wysokotłuszczową, a dziecięcymi zaburzeniami poznawczymi, do których zaliczane jest ADHD, wpadli naukowcy z Uniwersytetu Illinois. Po wystąpieniu powyższych objawów myszom podawano metylofenidat (Ritalin), a wówczas problemy z uczeniem i pamięcią znikały.
Naukowcy postanowili zbadać krótkoterminowy wpływ diet wysokotłuszczowej (60% kalorii pochodziło z tłuszczu) i niskotłuszczowej (tłuszcz stanowił 10%) na zachowanie dwóch grup 4-tygodniowych myszy. Wg autorów raportu z pisma Psychoneuroendocrinology, typowa zachodnia dieta zawiera ok. 40% tłuszczu. Po tygodniu wysokotłuszczowej diety, naukowcy zaobserwowali zmianę w zachowaniu myszy, które częściej się zakopywały i korzystały z kołowrotka, nie miały za to ochoty na badanie nowych obszarów. Pojawiły się też deficyty uczenia i pamięci, w tym trudności z pokonaniem labiryntu i zaburzone rozpoznawanie obiektów. Z kolei zmiana diety na niskotłuszczową poprawiała pamięć po upływie 1 tygodnia. Gdy myszom nadal podawano wysokotłuszczową karmę, zaburzone rozpoznawanie obiektów utrzymywało się przez 3 tygodnie od wystąpienia objawów. Później poziom dopaminy wracał do normy, a gryzonie stawały się otyłe i zapadły na cukrzycę.
Stąd konkluzja naukowców, że wysokotłuszczowa dieta może wyzwalać lęk i zaburzenia pamięci u dzieci z genetyczną, bądź środowiskową podatnością.

Źródło: Kopalnia Wiedzy

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza