środa, 24 kwietnia 2013

Udar i jego konsekwencje

Pacjentom po przebytym udarze często towarzyszą takie objawy, jak problemy z pamięcią, mową, dezorientacja, gorszy nastrój i apatia. Taki stan może się pogarszać. 
Wówczas możemy mówić o naczyniopochodnym uszkodzeniu mózgu spowodowanym przez udar, czyli o otępieniu, któremu towarzyszą zaburzenia zachowania, zaburzenia psychotyczne, a także nastroju. Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zespół otępienny jest zespołem objawów wywołanych chorobą mózgu. Niestety, ma postępujący przebieg i wpływa na zaburzenia myślenia, orientację, pamięć czy zdolność uczenia się. Z tego też względu konieczne jest wdrożenie stosownego leczenia objawowego.
Chorobom wywołującym objawy otępienia często towarzyszy także depresja. Czasami wystarczy rozpocząć jej leczenie, by doszło do znacznej poprawy stanu pacjenta. W Klinice Wolmed w przypadku otępień stosujemy badania neuropsychologiczne i testy psychometryczne, dzieki którym jesteśmy w stanie ocenić procesy poznawcze pacjenta. W zależności od tego, jakie uzyskamy wyniki, dostosowujemy indywidualną terapię dla danego pacjenta. Ważnym aspektem jest też wskazanie bliskim czy też opiekunom osoby chorej, jak mogą pokonywać codzienne problemy związane z chorobą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz