czwartek, 5 kwietnia 2012

Nowy Oddział w Klinice Wolmed - choroby psychosomatyczne


Światowa Organizacja Zdrowia definiuje chorobę psychosomatyczną jako powstałą w wyniku gwałtownego lub przewlekłego urazu psychicznego. Wśród zaburzeń psychicznych o takim podłożu możemy wymienić m.in. różne postacie bólów głowy, psychogenną otyłość, zaburzenia odżywiania, zespoły dysocjacyjne (zaburzenia pamięci na tle emocjonalnym), depresję. 
 
Drugą grupą są choroby, w których uraz psychiczny i nadmierny stres jest jedną z istotnych przyczyn choroby, ale nie jedyną. Możemy do nich zaliczyć nadciśnienie tętnicze, arytmię i chorobę niedokrwienną serca, chorobę wrzodową żołądka, dwunastnicy i jelit, zespół jelita drażliwego, astmę oskrzelową, alergie, zespoły depresyjne i wiele innych schorzeń. Oczywiście, jest to podział umowny, ponieważ każda choroba ma swój aspekt psychosomatyczny.

Wolmed w swojej ofercie deklaruje holistyczną metodę leczenia i terapii. Oznacza to, że zespół lekarzy, specjalistów psychiatrii i psychologów diagnozuje chorobę w jak najszerszym kontekście, powiązanym z kondycją psychiczną człowieka. Jeśli to możliwe, rozpoczynamy leczenie od uruchomienia zasobów wewnętrznej energii chorej osoby. Leczenie farmakologiczne połączone jest z intensywną psychoterapią i nauką relaksacji. Wspomagają ją nowoczesne narzędzia – łóżko do masażu, kompleks SPA, przyrządy do aerobiku. Programy komputerowe, takie jak Biofeedback EEG pomagają w  rozpoznawaniu i kontrolowaniu stanów emocjonalnych. Siłą naszego umysłu możemy spowodować, że kwiat na ekranie będzie się rozwijał lub zwiędnie – podobnie możemy więc oddziaływać na własny centralny układ nerwowy.  Oddział chorób psychosomatycznych w naszej klinice zajmuje się przede wszystkim określeniem podłoża psychicznego dolegliwości fizycznej, jego neutralizacją bądź zniesieniem. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz