środa, 4 listopada 2015

Zdrowe warzywa i owoce. I do dosłownie

Miłośnicy warzyw, owoców, soków oraz produktów mlecznych są znacznie mniej narażeni na choroby nowotworowe. To wykazują badania naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie udostępnione PAP. Główna autorka badań, prof. Lidia Wądołowska z Wydziału Nauki o Żywności twierdzi, że tego rodzaju dieta nawet o 60 proc. zmniejsza ryzyko raka piersi u kobiet lub raka płuc u mężczyzn. Wskazują na to obserwacje przeprowadzono na grupie 217 osób, w tym 122 kobiet i 95 mężczyzn w wieku 23-80 lat.
Zaobserwowano, że rak piersi u kobiet lub rak płuc u mężczyzn występował zaledwie u 26 proc. badanych, którzy spożywali najwięcej więcej warzyw, owoców, soków oraz produktów mlecznych. Prawie dwa razy więcej tych nowotworów (47 proc.) stwierdzono u osób, które z kolei rzadko spożywały tego rodzaju produkty. Ostatecznie olsztyńscy naukowcy wyliczyli, że dieta „mleczno-owocowo-warzywna” zmniejsza szanse wystąpienia raka piersi u kobiet lub raka płuc u mężczyzn o 60 proc.
Naukowcy podkreślają korzystny wpływ antyoksydantów (zmiataczy wolnych rodników, wpływających na reprodukcję zdrowych komórek) znajdujących się w warzywach i owocach oraz w sokach.
Dzięki zawartości błonnika cukry, które wraz z owocami i warzywami – w tym sokami – trafiają do organizmu, wolniej podnoszą poziom glukozy we krwi. W efekcie - jak wyjaśnia profesor - nie dochodzi do ogólnoustrojowych zaburzeń metabolizmu glukozy i przewlekłego stanu zapalnego, który inicjuje chorobę nowotworową.
 
źródło: PAP - Nauka w Polsce

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz