poniedziałek, 9 lutego 2015

Rak groźniejszy dla palaczy

Z badań opublikowanych przez pismo "Journal of Clinical Oncology" wynika, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu raka jelita grubego. Z dotychczasowych badań wynika, że palenie papierosów wiąże się z wyższym prawdopodobieństwem zachorowania na raka jelita grubego (jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet i mężczyzn). Jednak najnowsza praca naukowców z American Cancer Society dowodzi, że jest to także czynnik wpływający na przeżycie pacjentów z tym nowotworem.
Badaniami objęto ponad 2,5 tys. osób, u których w ostatnim czasie zdiagnozowano inwazyjnego raka jelita grubego, który nie dał jeszcze przerzutów. W ciągu kolejnych 7,5 lat ponad tysiąc z nich zmarło z różnych przyczyn, w czego 453 z powodu raka jelita grubego. Okazało się, że pacjenci, którzy palili przed zdiagnozowaniem choroby nowotworowej byli ponad dwukrotnie bardziej narażeni na zgon z powodu raka jelita grubego. Również ryzyko zgonu z innych przyczyn było w ich przypadku ponad dwukrotnie wyższe. Podobne wyniki uzyskano dla pacjentów, którzy palili papierosy po wykryciu raka. 
Według naukowców możliwe jest, że rak jelita grubego ma u palaczy bardziej agresywny charakter lub że palenie papierosów zmniejsza skuteczność leczenia przeciwnowotworowego. By jednak zrozumieć mechanizm, który jest za to odpowiedzialny, potrzebne są kolejne badania. Być może dadzą one odpowiedź na pytanie, czy zerwanie z nałogiem po rozpoznaniu nowotworu obniży ryzyko zgonu.

Źródło: PAP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz