wtorek, 2 lipca 2013

Spokojnie, to tylko wakacje

Nastolatkowie się cieszą, ich rodzice już nieco mniej... Wakacje. Już samo słowo kojarzy się z czymś miłym, przyjemnym i sprawia, że nasz mózg produkuje więcej serotoniny – hormonu zadowolenia i szczęścia. Tak jest w przypadku dorosłych, dzieci i młodzieży. A jednak to wyjazdy nastolatków budzą obawy u ich rodziców. Pierwszy samodzielny pobyt nad morzem czy w górach, w domku albo pod namiotem, tylko ze znajomymi - dla młodych ludzi jest to bardzo ekscytujące. Co istotne, zazwyczaj mają oni konkretne oczekiwania wobec letniego wyjazdu – chcą się dobrze bawić, miło spędzić czas, nawiązać znajomości. I chociaż nie dotyczy to wszystkich, to jednak trzeba mieć na uwadze, że wakacje ze znajomymi, z dala od domu i czujnego oka rodziców, są ogromnym zagrożeniem dla młodzieży. Bo właśnie latem zazwyczaj mają oni pierwszy kontakt z papierosami, alkoholem, czy narkotykami.
Nawet 20 procent młodych osób po powrocie z wakacji przyznaje się do kontaktu z substancjami psychoaktywnymi. Ponadto bardzo często właśnie latem młodzież zaczyna życie płciowe, niekiedy kończy się to niechcianymi ciążami.
Jak zatem uchronić dziecko przed zagrożeniami tego typu? Znaczącą role odgrywa tu wychowanie, dawanie dobrego przykładu przez rodziców w ciągu całego roku. Dziecko powinno mieć w nich wsparcie, by nie zawahało się im powiedzieć o swoich problemach. Tylko w taki sposób rodzic będzie miał szansę skierować dziecko na właściwą drogę.
Niemniej także przed samym wyjazdem ważna jest szczera rozmowa z dziecka. Warto wówczas przypomnieć nastoletnim dzieciom, by w czasie wyjazdu pamiętali o kilku zasadach. A dotyczą one m.in. pilnowania swoich napojów podczas wyjść na dyskoteki, by nikt nie wrzucił do niego jakiegoś specyfiku zmieniającego świadomość, czy wspólne wychodzenie ze znajomymi po zmroku. Młodzie ludzie, gdy ktoś zaoferuje im dopalacze czy narkotyki, muszą umieć odmawiać i mieć świadomość, że te środki nie pomagają w dobrej zabawie, mogą jedynie zaszkodzić. Podobnie jest z alkoholem, który wzmaga agresję, ponadto nietrzeźwy młody człowiek jest bardziej narażony na różnego rodzaju przestępstwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz