czwartek, 18 lipca 2013

Kobieta pod wyjątkowa opieką

Według naukowców z Cardiff University istnieją wyraźne czynniki ryzyka psychozy poporodowej, o które powinny być pytane wszystkie kobiety planujące ciążę, w celu wczesnego wykrycia i właściwego leczenia choroby. Psychoza poporodowa jest ciężką chorobą psychiczną, pojawia się niedługo po porodzie, a dotyczy jednej-dwóch kobiet na tysiąc. Badania na ten temat zostały opublikowane w The Obestetrician and Gynaecologist.
Psychoza poporodowa objawia się ciężką depresją, halucynacjami, dezorientacją, bezradnością i manią. Nietrudno o stwierdzenie, że wszystkie te objawy stanowią zagrożenie zarówno dla matki jak i dziecka.
Po przeprowadzeniu badania naukowcy dowodzą, że między psychozą poporodową a zaburzeniami dwubiegunowymi istnieje powiązanie: kobieta z zaburzeniami dwubiegunowymi jest od 1 do 4 razy bardziej zagrożona psychozą. Badacze kładą nacisk na potrzebę bliskiego kontaktu i opieki multidyscyplinarnej w okresie przed- i poporodowym przez co najmniej 3 miesiące, nawet jeżeli kobieta czuje się dobrze. Przyszłe matki, które zagrożone są depresją poporodową potrzebują troskliwej opieki przez całą ciążę, a w szczególności przed porodem i tuż po nim. Poważne zaburzenie psychiatryczne, jakim jest psychoza poporodowa, powinno być wykrywane jak najwcześniej.

 Źródło: Biomedical.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz