środa, 15 maja 2013

Walka z nowotworem i własną słabością

Pacjenci z chorobą nowotworową muszą zmierzyć się nie tylko z pogarszającym się stanem zdrowia związanym chociażby z koniecznością odbycia chemioterapii, ale i zmieniającym się stanem psychicznym, zaburzeniami nastroju i dolegliwościami fizycznymi.

Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę fakt, że osoby te znalazły się w sytuacji stresowej i ciężko jest im poradzić sobie z nową rzeczywistością. Do tej pory aktywne zawodowo czas dzielą między dom, a szpital. Konsekwencja jest apatia, zaburzenie poczucia własnej wartości, bezradność i bezsenność. Przestają dbać o siebie, wycofują się z życia towarzyskiego (dochodzi do izolacji społecznej) i zamykają się w swoich czterech ścianach. W niektórych przypadkach występuje też nerwica i depresja.

Każdej osobie, która musi przejść walkę z nowotworem, niezbędna jest pomoc bliskich i przyjaciół. Gdy ta nie wystarczy, warto skorzystać z pomocy psychiatry bądź terapeuty. Będzie on w stanie tak pokierować terapią, by pacjent poznał sposoby radzenia sobie ze stresem i nauczył się minimalizować negatywne emocje. W Polsce istnieje wiele bezpłatnych programów, udział w których pozwoli na zmianę takiego stanu rzeczy. Jeden z nich, 6-dniowe Warsztaty Terapeutyczne „Przystań”, prowadzony jest przez Fundację "Rozwój – Lepsza Przyszłość" i realizowany jest w Klinice Wolmed. Właśnie rozpoczęła się druga edycja tego trzyletniego programu, współfinansowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Uczestnicy warsztatów biorą udział w zajęciach prowadzonych przez profesjonalnie przygotowanych terapeutów. Pod ich opieką uczą się asertywności, nabierają pewności i wiary w siebie. Klinikę opuszczają psychicznie wzmocnieni. Warsztaty mają pomóc w radzeniu sobie z trudnościami w życiu codziennym, poprawieniem komunikacji w rodzinie i z innymi ludźmi, a także z akceptacją pewnych zaburzeń dotyczących samego pacjenta oraz – przede wszystkim – z asertywnością. Terapia ma za zadanie przywrócić te osoby do społeczeństwa.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza