niedziela, 20 stycznia 2013

Pomocna terapia


Terapia EEG Biofeedback pomaga w leczeniu ADHD. W świecie nauki panuje przekonanie, że u osób z ADHD dochodzi do rozregulowania funkcjonowania układu neurobiologicznego – mają one nieco zmieniony obraz fal mózgowych. Metoda Biofeedback pozwala na przywrócenie harmonii czynności bioelektrycznej mózgu. Sama terapia polega na podłączeniu pacjenta do specjalnych czujników, dzięki którym możliwe jest obserwowanie na ekranie komputera przebiegu fal mózgowych. W ten sposób pacjent może spróbować oddziaływać na nie w sposób kontrolowany.
Jednocześnie na monitorze ukazywać sie będzie efekt jego wysiłków. Mówiąc prościej, całość niejako przypomina grę komputerową. Pacjent obserwuje czynności swojego mózgu pod postacią np. jadącego samochodu. Przy wzroście aktywności mózgu otrzymuje nagrodę za właściwy przebieg gry. Prowadzący zajęcia terapeuta jest w stanie stymulować pożądane częstotliwości fal mózgowych i hamować te niepożądane.

W ten sposób mózg uczy się tworzenia prawidłowych fal mózgowych, a, co za tym idzie, poprawia się koncentracja i pamięć, zmniejsza się poziom stresu i poprawia nastrój. Obserwowane jest też podwyższenie ilorazu inteligencji. Terapia wspomaga procesy uczenia się i niweluje występowanie dysgrafii czy dysleksji. Zmniejszeniu ulegają też objawy charakterystyczne dla osób z ADHD, czyli nadpobudliwość psychoruchowa.
Metodę Biofeedback wykorzystuje się właśnie przy nadpobudliwości, agresji, gdy u dziecka występują problemy w nauce i koncentracji. Jak wykazują badania naukowe, skuteczność Biofeedback w poprawie koncentracji szacuje się na ok. 95-98 procent, natomiast w innych zaburzeniach od 60 do 75 procent. Ale metoda stosowana jest też u osób, które mają zaburzenia procesu uczenia się, po urazach czaszki, jako terapia wspomagająca przy leczeniu padaczki.
Metoda biofeedback, którą wykorzystujemy również w terapii w Klinice Wolmed, jest bardzo pomocna przy występujących u pacjentów stanach lękowych i depresjach.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz