wtorek, 31 lipca 2012

Czas na zmiany

Często piszę o tym, jak duży wpływ na zdrowie psychiczne ma między innymi zdrowy tryb życia. Jednak badania pokazują, że pomimo tego, że Polacy mają świadomość dużego znaczenia odpowiedniego stylu życia – postrzeganego przede wszystkim jako aktywność fizyczną oraz stosowanie zbilansowanej diety - na ogół nie podejmują działań, żeby zmienić go na zdrowszy. 

Wśród najczęstszych elementów niezdrowego stylu życia znajdują się przede wszystkim używki i nałogi, ale także brak diety i złe odżywianie. Tylko 39% badanych zdaje sobie sprawę z tego, że stres i nerwy również wpływają na pogorszenie jakości życia. 

Co czwarty badany decydował się na zmiany, aby odmienić coś w życiu, natomiast co piątemu dokuczało osłabienie i brak energii. Z kolei 12% respondentów przyznało, że zmiany zostały spowodowane zaleceniami lekarza, a 11% podjęło je ze względu na wiek, aby bardziej zadbać o organizm. 

Z badania wynika jednak, że pomimo tego, że coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że zdrowy styl życia jest istotnym czynnikiem wpływającym na samopoczucie, wciąż zbyt niewielu podejmuje próby zmian na lepsze - jedynie 60% badanych próbowało wprowadzić zmiany do swojego życia. Warto natomiast wiedzieć, że nie trzeba wszelkich zmian wprowadzać natychmiast – w przyzwyczajeniu się do myśli o odmianach pomaga planowanie oraz metoda „małych kroków”, czyli wprowadzenie ich kolejno, a nie jednocześnie.


*źródło: Naukawpolsce.pap.pl 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz