wtorek, 17 października 2017

XII Konferencja Kliniki Wolmed

Problem uzależnienia od alkoholu to tematyka podjęta na XII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, która w minioną sobotę odbyła się w Klinice Wolmed w Dubiu. Jej tytuł to "Problemy psychiatryczne i związane z uzależnieniami w praktyce lekarza rodzinnego. Bezdech senny jako częsta przyczyna zaburzeń snu".
Prof. Piotr Gałecki oraz dr Małgorzata Kowalczyk przyjrzeli się wysokofunkcjonującym alkoholikom. Osobom na stanowiskach, które – mimo swojej choroby – mogą bez problemu funkcjonować społecznie na polu zawodowym, w relacjach towarzyskich. Ponieważ zapewnia byt swojej rodzinie i na zewnątrz wydaje się, że w jej domu wszystko funkcjonuje prawidłowo, taka osoba przez długi czas nie widzi u siebie problemu związanego z alkoholizmem. Jej bliscy nie odczuwają też potrzeby, by zaczęła ona szukać pomocy i zaczęła uczestniczyć w spotkaniach terapeutycznych. Trwa więc w nałogu. - Alkoholizm wysokofunkcjonującej osoby często jest połączony z objawami depresyjnymi – tłumaczy prof. Gałecki. - Uzależnienia u osób na wysokich stanowiskach są często minimalizowane przez najbliższe otoczenie. Ludzie ci czekają z reakcją do czasu, kiedy spotka ich jakiś wyraźny problem, a czasem wydarzy się tragedia. Utrata pracy i kariery są zazwyczaj ostatnimi aspektami motywującymi do podjęcia leczenia. Najpierw uzależnienie doprowadza do pogorszenia relacji rodzinnych, towarzyskich, a w pracy mniejszych błędów i niedopatrzeń.
W efekcie przez długi czas problem choroby alkoholowej jest ignorowany. Osoba uzależniona ma przecież zdolność do utrzymywania rodziny, zdobywania dochodów i co najważniejsze efektywnej pracy. Średni czas od momentu uświadomienia sobie, że alkohol zaczyna mieć znaczący wpływ na życie, a podjęciem leczenia, wynosi nawet 11 lat, a średni wiek respondenta w momencie zgłoszenia się na leczenie to 40 lat.
Z kolei dr Sławomir Wolniak, ordynator Kliniki Wolmed, podzielił się wynikami swoich badań, wykonanych w ramach pracy doktorskiej, a dotyczących efektywności terapii lekarzy uzależnionych od alkoholu. Pierwszych tego typu badań wykonanych w Polsce. Efektywność terapii uzależnień w badanej populacji lekarzy wyniosła 45,5%, natomiast w grupie porównawczej (nie lekarzy) jedynie 26,3%. Na efektywność terapii uzależnień miał wpływ m.in. wiek oraz cechy osobowości pacjenta. - Z badań wynika, że w grupie lekarzy starsze osoby dłużej utrzymują abstynencję – wyjaśnia dr Wolniak. - Jeśli natomiast chodzi o cechy osobowości, to skuteczność terapii jest wyższa u pacjentów o wysokiej ekstrawersji i otwartości na nowe doświadczenia. Pod względem socjodemograficznym statystyczny uzależniony lekarz był w wieku 50-65 lat, mieszkał w mieście, posiadał specjalizację zabiegową. Stopień uzależnienia od alkoholu można określić jako zaawansowany, trwający 11-15 lat z ciągami 2-5-dniowymi.
Karina Stasiak, kierownik oddziału terapii uzależnień w Klinice Wolmed, podpowiadała, po czym poznać pacjenta ośrodka podstawowej opieki zdrowotnej, że jest osobą uzależnioną od alkoholu. Generalnie ujmując w uzależnieniu udział biorą czynniki biologiczne, psychologiczne oraz duchowe. Jedne są dziedziczne i dotyczą biologicznego podłoża warunkującego reakcję organizmu na spożycie alkoholu, drugie mają związek z wrodzonymi cechami temperamentu. Cechy te warunkują zwiększone zapotrzebowanie organizmu na stany pobudzenia czy przeżywania przyjemności, albo są też odpowiedzialne za skłonność do przeżywania stanów nieprzyjemnych (uczucia dyskomfortu). - Trzecia cecha to duchowość, którą można traktować jako sferę życia wiążącą się z jakością zaangażowania w sprawy, rzeczy czy ludzi, którzy zajmują najważniejsze miejsce w naszym życiu – mówi Karina Stasiak. - Odzwierciedla ona kierunek zaangażowania emocjonalnego i charakter związków z czymś lub kimś najważniejszym, dotyczy wartości, celu i sensu życia, decyduje o chęci życia. Alkoholizm jest chorobą duchową, bowiem w miarę jej rozwoju, alkohol staje się czymś wyjątkowo ważnym w życiu, ośrodkiem szczególnej uwagi i obiektem relacji. Przy pomocy alkoholu podejmowane są bowiem próby opanowania lęku egzystencjalnego, zaspokojenia potrzeby odczuwania przyjaźni i ufności, potrzeby odczuwania znaczenia, celu, sensu i wartości życia.
Jak rozpoznać pacjenta uzależnionego od alkoholu, które grupy zawodowe są szczególnie podatne na uzależnienia – tego dowiedzieli się uczestnicy konferencji – lekarze pierwszego kontaktu, psychiatrzy, psychologowie, terapeuci biorący udział w spotkaniu.
Tematem towarzyszącym konferencji był obturacyjny bezdech senny (OBS), będący najczęstszą formą zaburzeń oddychania w trakcie snu oraz jedną z najpowszechniejszych przewlekłych chorób układu oddechowego w populacji osób dorosłych. Jak wyjaśnia dr Adam Białas w trakcie tego zaburzenia dochodzi do całkowitego ustania przepływu powietrza lub istotnego spłycenia oddychania, z jednoczesnym wzmożeniem wysiłku oddechowego. U podstaw OBS leżą nawracające epizody zapadania się górnych dróg oddechowych. - Nieleczony OBS ma wpływ na ogólne zdrowie pacjenta, może dojść do zaburzeń neurobehawioralnych, choroba ma wpływ na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego oraz metabolicznych – wylicza dr Białas. - U pacjentów w średnim wieku, szczególnie w przypadku mężczyzn, ciężki obturacyjny bezdech senny wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zgonu z jakiejkolwiek przyczyny.
Doktor Białas podkreślił kluczową rolę lekarza rodzinnego zarówno w diagnostyce choroby, jak i jej późniejszego leczenia.
Podczas prelekcji omówił on etiopatogenezę oraz czynniki ryzyka OBS, podkreślając szczególną rolę czynników modyfikowalnych i związanych z nimi możliwościami działań profilaktycznych. Szczególną uwagę poświęcił roli otyłości oraz nikotynizmu. Ponadto przedstawił możliwości diagnostyczne tej choroby, szczególną uwagę poświęcając polisomnografii jako badaniu będącemu złotym standardem w diagnostyce OBS.
Konferencję Kliniki Wolmed finansowo wsparło Regionalne Centrum Polityki Społecznej Łodzi i powiat bełchatowski. Jej współorganizatorem była Fundacja „Rozwój – Lepsza Przyszłość”, partnerem Społeczna Akademia Nauk w Bełchatowie. Honorowy patronat objęli prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska i starosta bełchatowski Waldemar Wyczachowski.

Właściciele Kliniki Wolmed, Joanna Wysogląd-Wolniak oraz dr Sławomir Wolniak dziękują za udział w konferencji prelegentom, lekarzom, terapeutom, psychologom oraz wszystkim gościom.











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz