środa, 6 kwietnia 2016

Mądre bieganie

Według fińskich naukowców bieganie zwiększa możliwości naszego mózgu. Naukowcy z University of Jyväskylä przeprowadzili badania na szczurach, które pokazały, że wysiłek tlenowy - właśnie taki jak bieganie - przyspiesza tworzenie się nowych komórek nerwowych w rejonie hipokampa. Wszystko wskazuje na to, że i u ludzi powinno być podobnie. To ten rejon odpowiada za nasze zdolności uczenia się i zapamiętywania. Co oznacza, że bieganie może w tym pomóc.
Finowie przeprowadzili na szczurach serię eksperymentów, w których badali wpływ różnych form treningu: tlenowego, beztlenowego i interwałowego. Przeplatają się w nich fazy intensywnego wysiłku i odpoczynku. Testy trwały od 6 do 8 tygodni. Zmiany zachodzące w mózgu zwierząt porównywano z grupą kontrolną szczurów, którym nie stwarzano okazji do żadnego wysiłku.
Z badań wynika, że najwięcej nowych komórek nerwowych tworzyło się w rejonie hipokampa tych szczurów, które uczestniczyły w treningu tlenowym (intensywnie biegając). Przyrost komórek u zwierząt biegających dobrowolnie na karuzeli był nawet 2-3 razy większy, niż u tych, które nie ruszały się prawie w ogóle.
"The Journal of Physiology" pisze, że efekt u człowieka powinien był podobny, co oznacza, że właśnie systematyczny trening tlenowy, np. właśnie bieganie, może najbardziej pomóc nam w uczeniu się. 

źródło: rmf24.pl/nauka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz