wtorek, 5 sierpnia 2014

Rodzicu, wyłącz telewizor

 Naukowcy udowodnili, że włączony w domu telewizor, nawet jeśli dziecko go nie ogląda, może bardzo szkodzić dzieciom. Opóźnia  ich rozwój poznawczy, zaburza proces uczenia się i powoduje problemy z koncentracją uwagi. Międzyuczelniany zespół badawczy pod kierunkiem prof. Deborah Linebarger z Uniwersytetu Iowa przeanalizował wpływ telewizji na rozwój społeczny i emocjonalny dzieci. Prześledzono dane zebrane od ponad 1150 rodzin z dziećmi między 2. a 8. rokiem życia. Uwzględniono takie czynniki, jak demografia rodziny, styl wychowania, używanie różnych multimediów.
Okazało się, że istnieje wyraźny związek pomiędzy eksponowaniem dzieci na grający w tle telewizor, a ich funkcjami wykonawczymi - ważnym aspektem uczenia się i rozwoju. Było to szczególnie widoczne wśród dzieci z rodzin określonych przez naukowców mianem „wysokiego ryzyka”, czyli żyjących w ubóstwie lub niewykształconych. Jednak, jak podkreślają badacze, nawet u najmłodszych z tych rodzin, ograniczenie telewizji w tle oraz zezwalanie na oglądanie wyłącznie odpowiednio dobranych programów edukacyjnych, spowodowało znaczący wzrost funkcji wykonawczych.
Wcześniejsze badanie przeprowadzone przez zespół prof. Linbarger wykazało, że amerykańskie dzieci narażone są na grającą w tle telewizję średnio przez cztery godziny dziennie. Tymczasem takie tło, zdaniem naukowców, w bardzo dużym stopniu odwraca uwagę tych dzieci od innych rodzajów aktywności, takich jak zabawa i nauka.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza