piątek, 1 sierpnia 2014

Owoce lepsze niż... witaminy

Naukowcy obalili mit, który sugerował, że witaminy z grupy B spowalniają proces obniżania sprawności umysłowej i zapobiegają demencji. Zamiast nich, osobom w średnim wieku, zalecili spacery i jedzenie owoców. Preparaty z witaminami z grupy B miały być cudownym lekiem, który poprawi pamięć w starszym wieku pamięć, pozwoli też na uniknięcie demencji.
Jednak prawda o witaminowych preparatach okazała się całkiem inna. Zdaniem naukowców z Oksfordu przyjmowanie suplementów witaminowych dla uniknięcia choroby Alzheimera i zachowania sprawności umysłu to strata pieniędzy.
Analiza danych z kilku badań klinicznych potwierdziła, że witaminy z grupy B nie spowalniają procesu obniżania sprawności umysłowej i nie zapobiegają demencji. Zdaniem ekspertów dla osób w średnim wieku znacznie korzystniejsze są spacery i zwiększenie ilości owoców i warzyw w diecie.
Podczas testów badających pamięć, szybkość i podejmowanie decyzji osoby przyjmujące preparaty witaminowe osiągnęły takie same wyniki, jak grupa kontrolna przyjmująca placebo. Takie wnioski wyciągnęli naukowcy po przeanalizowaniu danych pozyskanych w trakcie 11 różnych badań klinicznych z udziałem 22 tys. ochotników. 

Źródło: RynekZdrowia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz