wtorek, 3 czerwca 2014

Otyłość z powodu wirusa?

Czy epidemia otyłości może być spowodowana przez adenowirus 36? To dość powszechny patogen, zwykle wywołujący objawy podobne do przeziębienia. Takiego zdania są naukowcy biorący udział w Europejskim Kongresie Otyłości w Sofii. A twierdzą tak na podstawie badań laboratoryjnych. Zwierzęta, którym podano ten wirus, dość szybko przybierały na wadze, mimo że nie otrzymywały więcej jedzenia. I chociaż naukowcy są zdania, że do otyłości głównie prowadzą złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej, to rola wirusa też może odgrywać znaczną rolę.
A jak działa? Gdy wniknie do ludzkich komórek, adenowirus 36 może zmienić ich pracę w taki sposób, by magazynowały więcej tłuszczu. Ponadto komórki macierzyste w krótkim czasie mogą przekształcić się w nowe komórki tłuszczowe. Wirus ten w organizmie człowieka może przebywać nawet 20 lat. 
Naukowcy badania przeprowadzili wśród czeskich nastolatków z otyłością oraz nadwagą i stwierdzili, że adenowirus 36 występuje u nich 3 razy częściej niż u rówieśników, którzy problemów  z prawidłową masą ciała nie mają. 
Zwolennikiem tej teorii jest amerykański naukowiec Richard Atkinson. Jak twierdzi, zna formułę szczepionki przeciwko adenowirusowi 36, nikt jednak nie chce finansować jej produkcji, nie wierząc w to, że wirus jest odpowiedzialny za otyłość. 

Źródło: www. rmf24.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz