czwartek, 7 listopada 2013

Lęk przed szkołą

Czy Wasze dziecko ma rano trudności z wstaniem z łóżka, skłonność do częstych mdłości, bóle brzucha i brak apetytu? Czy każdego dnia stara się odwlec moment pójścia do szkoły? Może to być objaw szkolnej fobii. To nic innego jak nerwica o podłożu sytuacyjnym, którą stanowi sama szkoła, ale i sytuacje, do których w niej dochodzi. Kontakt z rówieśnikami, który nie zawsze jest taki, jakiego dziecko by sobie życzyło, klasówki, sprawdziany, odpytywania z zadanych lekcji. Są też nauczyciele, których zachowanie może przerażać dziecko.
Dzieci, które mają fobię szkolną i związane z nią różnego rodzaju bóle somatyczne, odczuwają je w rzeczywistości – nie są to wymysły, które mają umożliwić opuszczenie zajęć i pozostanie w domu. Do najczęstszych objawów należą bóle głowy i brzucha, nagłe wymioty, biegunki, przyspieszona akcja serca bądź zwolniona – prowadząca do omdleń, czasem także stany podgorączkowe. Ich występowanie można wytłumaczyć pojawieniem się mechanizmu obronnego organizmu – dolegliwości mają zapewnić, że dziecko uniknie zagrożenia, jakim dla niego jest pójście do szkoły.
W takich przypadkach konieczne są częste i szczere rozmowy z dzieckiem, konsultacje z nauczycielami, by ustalić źródło problemu. Może się on wiązać z sytuacją, która nawet nie przyszłaby nam do głowy – dla nas będzie błaha, dla dziecka może stanowić ogromny problem.
Nie o wszystkim dziecko może chcieć z nami otwarcie porozmawiać – bo i przyczyny lęków są bardzo różne – dzieci w szkole mogą być zastraszane, bite przez kolegów, rówieśnicy mogą nie akceptować i wyśmiewać różnego rodzaju wady występujące u dziecka – na przykład wymowy czy dysleksję. Do osobnej grupy należą oczekiwania i wymagania wobec dziecka stawiane przez rodziców, co do których dziecko wie, że im nie podoła i tym samym nie spełni oczekiwań rodziców.
Fobia szkolna nie jest czymś, co "samo przejdzie". Problemu na pewno nie wolno bagatelizować, czy lekceważyć. Jak najszybciej należy skontaktować się ze specjalistą – by dziecko jak najszybciej wróciło do psychicznej równowagi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz