środa, 13 lutego 2013

Joga przedmiotem badań naukowców


Naukowcy uważają, że joga ma wpływ na zaburzenia psychiczne. Magazyn Frontiers in Psychiatry opublikował 16 niezależnych badań, które mają dowodzić tej teorii. Ich zdaniem pomaga przy zaburzeniach typu depresja, schizofrenia, ADHD czy problemach ze snem.
Joga przybyła na zachód pod postacią ćwiczeń fizycznych, chociaż jest jednym z sześciu filarów filozofii indyjskiej. W coraz bardziej zestresowanym zachodnim społeczeństwie joga może być lekarstwem na dolegliwości związane z psychiką. Przeprowadzone przez naukowców badania nie tylko potwierdzają ukryty potencjał jogi, być może zachęcą też niektórych do własnych treningów.
Mimo pozytywnych (bo prawie 100%) wyników potwierdzających dobroczynny wpływ jogi, trzeba też mieć na uwadze to, że duża liczba badanych cierpiała na lekką depresję i nie wiadomo czy dobroczynny wpływ miała sama joga czy efekt interakcji społecznych. W badaniach zabrakło chociażby danych na temat osób cierpiących na ciężkie przypadki depresji itp. Można więc wysnuc wniosek, że zaprzestanie leczenia farmakologicznego nie jest wskazane i zastąpienie go samą jogą. Jednak trenowanie jogi na pewno nie zaszkodzi.
Źródło: projektinfinitus.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz