wtorek, 28 sierpnia 2012

Trujący smak miłościMiłość powinna być pięknym, wartościowym i dojrzałym uczuciem, które wnosi do życia radość, szczęście i poczucie bezpieczeństwa. Są jednak osoby, dla których kochać znaczy cierpieć. Poniżane, ranione, niekiedy nawet bite sądzą, że im bardziej cierpią, tym mocniej kochają. 

Toksyczna miłość nie jest pojęciem naukowym
, jednak w ostatnim czasie wiedza o niej staje się coraz bardziej powszechna. W mediach opisuje się toksyczne związki, które często są mylone z niedojrzałymi i bolesnymi. Toksyczne relacje pomiędzy partnerami odnoszą się j do ekstremalnie niszczących, patologicznych i destrukcyjnych sytuacji, w których główne miejsca zajmują przemoc, agresja, wzajemne poniżanie, nadmierna zazdrość lub uzależnienie od alkoholu, narkotyków i innych używek.

Gdzie szukać pomocy? Osoby, które tworzą toksyczne więzi muszą uświadomić sobie problem i nauczyć się z nim radzić. Może odbywać się to w czasie terapii indywidualnej lub grupowej, a także tak zwanej autoterapii w grupach samopomocowych. Dzięki spotkaniom ze specjalistą oraz osobami, które również zmagają się z podobnym problemem, łatwiej jest nauczyć się odpowiedniego zachowania, reakcji oraz sposobów walki z uzależnieniami. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz