wtorek, 12 czerwca 2012

Czy to udar?


Na całym świecie udar mózgu jest trzecią, co do częstotliwości, przyczyną zgonów i głównym powodem niesprawności u osób powyżej czterdziestego roku życia. Rokrocznie w Polsce rejestruje się około 60 tysięcy nowych zachorowań a z powodu udaru co roku umiera około 30 tysięcy ludzi.

Potocznie, udar mózgu nazywany jest wylewem lub wylewem do mózgu, jednak określenie to jest bardzo mylące. Statystycznie, około 80% udarów spowodowanych jest niedokrwieniem, czyli zamknięciem naczyń krwionośnych doprowadzających krew do mózgu. Jedynie około 20% chorych doświadcza udaru krwotocznego.

Należy pamiętać, że palenie papierosów, spożywanie słonego i tłustego jedzenia znacznie zwiększa ryzyko udaru. Zbilansowana dieta i zdrowy tryb życia z pewnością zwiększą szansę na życie w zdrowiu. Bardzo ważna jest także nauka radzenia sobie ze stresem. Ten przewlekły lub zbyt silny często przyczynia się do skurczu tętnic oraz podnosi poziom tłuszczów i cukru we krwi i tym samym staje się dość znaczącym czynnikiem w zachorowalności na choroby krążeniowe.

Do najczęstszych objawów udaru należą:
  • nagłe zaburzenie czucia lub drętwienie po jednej stronie ciała
  • połowiczne wykrzywienie twarzy i osłabienie jednej strony kończyn
  • nagłe zaburzenie mowy czy widzenia
  • trudności z utrzymaniem równowagi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz