czwartek, 16 lutego 2012

Tłusty czwartek bez wyrzutów sumienia

Wybierając się na zakupy, warto przestudiować wcześniej swoją listę i skonfrontować ją z najważniejszymi zasadami zdrowego odżywiania.


1. Nawodnienie organizmu. Każda dorosła osoba powinna dostarczyć swojemu organizmowi co najmniej półtora litra wody dziennie. Watro zrezygnować z gazowanych kolorowych napojów, które są obfite w konserwanty i barwniki, na rzecz wody mineralnej. Jeśli zaś decyzja pada na soki, to tylko te naturalne.

2. Ograniczenie tłuszczów. Należy zredukować ilość tłuszczu w postaci tłustego mięsa na rzecz ryb, warzyw, owoców, a jeśli mięso, to chude - najlepiej drobiowe. Najlepsze są tłuszcze roślinne, bogate w kwasy nienasycone.

3. Ograniczenie soli. Sól zatrzymuje wodę w organizmie. Lepiej postawić na świeże zioła, bądź samemu zasadzić przyprawy w doniczkach.

4. Spożywanie warzyw i owoców. Są źródłem wielu witamin i składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

5. Jedzenie w domu. Posiłki przygotowane w domu są bardziej wartościowe niż fast foody, gdzie często nie wiemy, co jemy. Często są to bezwartościowe kalorie i konserwanty.


Odpowiednia kultura jedzenia nie jest tu bez znaczenia. Ważne, aby jeść wtedy, kiedy faktycznie odczuwamy głód, najlepiej niewielkie porcje. Nie podjadać podczas przygotowywania posiłków, ani między nimi. 


Pamiętając o powyższych wytycznych, nie będziemy musieli się martwić o swoją dietę, liczyć kalorii ani mieć wyrzutów sumienia po takim dniu jak tłusty czwartek :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz