wtorek, 13 sierpnia 2013

Bezsenne noce

Zaburzenia snu są problemem, którego nie należy lekceważyć. Gdy  występują częściej niż 2-3 razy w tygodniu, a taki stan utrzymuje się dłużej niż miesiąc i ma negatywny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie, mamy do czynienia z bezsennością, która wymaga specjalistycznej pomocy.
Według statystyk, problem bezsenności dotyczy około 20% populacji. Częstą przyczyną są choroby tarczycy, wahania hormonalne, metaboliczne, takie jak np. nadciśnienie i cukrzyca. Dlatego przy występujących zaburzeniach snu wskazane jest zgłoszenie się do lekarza rodzinnego, który skieruje na badania laboratoryjne w celu wykluczenia dolegliwości somatycznych.
Leki nasenne powinny być stosowane tylko doraźne, najlepiej w tym celu konsultować się z lekarzem. Szczególne niebezpieczeństwo nieprawidłowego używania tego rodzaju leków dotyczy osób dotkniętych depresją i stanami lękowymi. Mogą one spowodować pogłębienie zaburzeń psychicznych. Jeżeli przyczyny somatyczne zostaną w czasie badań wykluczone należy skorzystać z porady psychiatry.
Specjalista ustali przyczynę bezsenności (najczęściej pierwotną przyczyną jest zwiększone napięcie nerwowe, przewlekły stres oraz zmęczenie fizyczne) i zaleci najskuteczniejsze w danym przypadku leczenie.

W wielu przypadkach można pomóc pacjentom stosując niefarmakologiczne metody leczenia.
Są nimi sprawdzone techniki psychoterapii, które uczą rozpoznawania swoich stanów, wyrażania ich i regulacji. Nowoczesne Kliniki, takie jak Wolmed, proponują też różne metody wspierające terapie behawioralno-poznawczą. Są nimi masaże, ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne. Ponadto duży i pozytywny wpływ mają ćwiczenia fizyczne wykonywane najlepiej w plenerze, gdzie otacza nas spokój i nieoceniona przyroda. Przy zastosowaniu terapii i działań wspierających można skutecznie pozbyć się problemu męczącej nasz organizm bezsenności.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza