środa, 7 grudnia 2011

Nowe badania dotyczące choroby Alzheimera

Jak podaje magazyn Annals of Neurology, istnieją przypadki, w których można odwrócić kurczenie się mózgu związane z chorobą Alzheimera. Naukowcy z Toronto Western Hospital wykazali, że głęboka elektrostymulacja mózgu zmniejsza spadek sprawności umysłowej wywołany przez chorobę.

Elektrody dostarczające 130 impulsów na sekundę umieszczono u sześciu pacjentów w sklepieniu - okolicy mózgu, gdzie zlokalizowane są neurony transmitujące sygnały do i z hipokampa. Po roku okazało się, że zużycie glukozy, które maleje przy chorobie Alzheimera, wzrosło u wszystkich badanych. W chorobie zmniejsza się również objętość mózgu, w tym hipokampu. Natomiast podczas badania przeprowadzonego w Kanadzie okazało się, że wśród dwóch osób hipokamp powiększył się o pięć i osiem procent.

Pomimo, że metoda głębokiej elektrostymulacji mózgu jest dopiero testowana, prowadzone są już dalsze badania z udziałem 50 pacjentów. Niewątpliwie jednak warto podejmować podobne próby i działania w celu znalezienia metody leczenia choroby Alzheimera, na którą tylko w Polsce cierpi ok. 350 tysięcy osób.


*źródła: PAP (Nauka w Polsce), Chorobaalzheimera.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz