poniedziałek, 29 sierpnia 2011

Kampanie społeczne - stop alkoholowi

Posty sierpniowe na blogu poświęcone były w zupełności uzależnieniu alkoholowemu - poruszały one nie tylko tematy samego uzależnienia alkoholowego, ale także jego konsekwencji dla najbliższych osób uzależnionej osoby oraz metod terapii i wychodzenia z nałogu. Na zakończenie tego cyklu chciałbym zaprezentować poruszające akcje i kampanie społeczne, które również dotyczą tej tematyki. 


Czy naprawdę ostatnia noc była tego warta?





Współuzależnienie

Ofiarą alkoholizmu jest zawsze cała rodzina i otoczenie osoby uzależnionej. Żona, mąż,  dzieci, matka, ojciec uczestniczą w życiu takiej osoby wciągając się w grę alkoholową, przeżywając lęk, strach, wstyd i poczucie winy. By ratować osobę uzależnioną, którą często jeszcze kochają, zaczynają przejmować nad nią kontrolę i brać odpowiedzialność za jej życie. Gdy nie przynosi to żadnych efektów, sami cierpią i gubią siebie, nie rozumiejąc, co się dzieje w ich życiu. Więcej na www.wolmed.pl

wtorek, 16 sierpnia 2011

Chory musi chcieć podjąć terapię


Na leczenie uzależnień, refundowane z NFZ czeka się faktycznie nawet kilkanaście miesięcy. Trudno się dziwić, że ośrodki preferują pacjentów, którzy zgłaszają się w okresie abstynencji, bo to świadczy o ich determinacji i woli podjęcia leczenia. 

Jeśli do mojej kliniki trafia pacjent trzeźwy czy w tygodniowej abstynencji od środków chemicznych (potwierdzają to badania robione na miejscu), mogę zacząć od rzeczowej rozmowy i stwierdzić czy jest skłonny do podjęcia współpracy z zespołem terapeutycznym. Można wierzyć, że taki człowiek faktycznie szuka ratunku. Czyni to terapię o wiele skuteczniejszą i  niesie lepsze rokowania. Nie odmawiam jednak pomocy osobie, która przychodzi pod wpływem środka uzależniającego.



środa, 10 sierpnia 2011

Pani manager pod wpływem

Kobieta robiąca karierę w naszym kraju musi wciąż dokonywać trudnych wyborów pomiędzy rolą przypisaną do jej płci, a własnymi ambicjami. Napotyka na stereotypowe myślenie i wiele stresujących sytuacji, którym musi stawić czoła. Grupą szczególnie narażoną na uzależnienia są panie, które zagubiły granice pomiędzy żuciem zawodowym i prywatnym. Cechuje je nasilony perfekcjonizm, krytycyzm, nadmierne ambicje, brak pokory i dystansu do siebie. Nie potrafią prosić o pomoc i korzystać ze wsparcia. Nie potrafią również odpoczywać. Samotność często nie jest ich wolnym wyborem, ale splotem wielu społecznych okoliczności.

poniedziałek, 8 sierpnia 2011

Lekarz z problemem alkoholowym

Naukowcy szacują, że w całej populacji ok. 10-15 procent ludzi cierpi na uzależnienia, w tym głównie od alkoholu. Lekarze nie są tu wyjątkiem, a w naszym kraju stanowią grupę szczególnie zagrożoną, ze względu na wyjątkowo stresujące warunki pracy, rozbieżność między poczuciem obowiązku i misji wobec pacjenta, a środkami działania, którymi dysponują. Wielu przytłacza dysonans pomiędzy statusem zawodu, a własną sytuacją finansową, oczekiwaniami partnera i rodziny. Porównania z warunkami pracy i wynagrodzenia kolegów z krajów Unii Europejskiej, konieczność sprostania międzynarodowym standardom bez odpowiedniego zaplecza i środków pogłębia frustrację. Rywalizacja i brak stałych zasad w organizacji służby zdrowia w Polsce dopełnia reszty.

czwartek, 4 sierpnia 2011

Sierpień miesiącem trzeźwości

W ostatnich dniach można zaobserwować wzmożoną dyskusję związaną z uzależnieniem alkoholowym oraz trzeźwością. Dyskusja ta spowodowana jest nie tylko okresem wakacyjnym, w którym liczba pokus zdecydowanie wzrasta, ale także obwołaniem sierpnia miesiącem trzeźwości. Jest to inicjatywa kontrowersyjna, ale znacząca, ponieważ przyciąga uwagę do problemów związanych z alkoholizmem, z którymi codziennie zmagają się tysiące osób uzależnionych i ich rodzin.