wtorek, 27 sierpnia 2013

Trwa rekrutacja na warsztaty psychoedukacyjne

Informujemy, że Klinika Psychiatryczna i Terapii Uzależnień Wolmed dysponuje wolnymi miejscami i prowadzi rekrutację na bezpłatne warsztaty w ramach dwóch programów skierowanych do osób borykających się z uzależnieniami behawioralnymi. Warsztaty potrwają do grudnia 2013 r. i są realizowane w następujących tematach:

1. "Warsztaty psychoedukacyjne dla osób uzależnionych od hazardu problemowego - patologicznego i zakupoholików: Mam problem – i co dalej?"
2. "Weekendowe warsztaty psychoedukacyjne dla osób uzależnionych od hazardu: Zabawa czy droga do choroby?"

Warsztaty trwają odpowiednio 6 oraz 3 dni i są całkowicie bezpłatne. Obejmują następującą formę pomocy pacjentom:
- cykl zajęć z terapeutami uzależnień w formie grupowych warsztatów terapeutycznych mających na celu uświadomienie istoty uzależnienia od hazardu lub zakupów oraz form zatrzymania nałogu;
- zajęcia edukacyjno-informacyjne konsultacje prawne/doradztwa finansowego;
- konsultacje diagnostyczne;
Realizacja warsztatów odbywa się w Klinice Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa. Beneficjenci mają zagwarantowane wyżywienie oraz noclegi.
Projekt jest realizowany w ramach programu Ministerstwa Zdrowia przy współpracy z Krajowym Biurem do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.

Zapisy uczestników pod numerem telefonu: 44/635-63-03.

Niebezpieczne pigułki

Wiele osób korzysta z dobrodziejstw leków uspokajających, nasennych bądź działających euforyzująco. Ze względu na swoje szybkie działanie stosowane są w sposób przewlekły. I tu czasem pojawia się problem. Bo organizm przyzwyczaja się do ich obecności, co prowadzi do wytworzenia tolerancji, która jest niczym innym, jak uzależnieniem. Wówczas do osiągnięcia tego samego efektu organizm potrzebuje coraz większej dawki. A takiego stanu rzeczy nie da się prowadzić w nieskończoność. Najszybciej powstaje zależność psychiczna od leku, dopiero później fizyczna, która z kolei prowadzi do zaburzeń ciśnienia krwi, oddychania, układu pokarmowego i czynności serca.
Do leków, powodujących uzależnienie, należą głównie benzodiazepiny, rzadziej barbiturany. Ich działanie niepożądane, które tak czy inaczej się pojawi sprawia, że niezbędne jest ich odstawienie. A tego nie da się zrobić samemu. Mam pacjentów, którzy na własną rękę próbowali zmniejszać dawki leku i zachęceni początkowym powodzeniem kontynuowali ten proces. Z czasem dochodziło jednak do skutków ubocznych – objawów abstynencyjnych - drgawek, majaczenia. Wówczas osoba uzależniona powracała do brania leku. Dlatego tak ważne jest, by procedurę odstawienia prowadzić pod kontrolą lekarza. Bo chodzi w niej nie tylko o odtrucie organizmu, ale i próbę ustalenia i zniwelowania przyczyn prowadzących do wspierania się lekami np. z grupy benzodiazepin.
Samo leczenie u wielu pacjentów rozpoczyna się od detoksykacji (podobnie jak w przypadku np. alkoholików), co powoduje, że organizm fizycznie oczyszcza się z toksyn. Dopiero później rozpoczyna się proces uzdrowienia psychiki osoby uzależnionej. Bo przecież coś w jego życiu sprawiło, że tabletka stała się lekarstwem na całe zło, najlepszym przyjacielem, który umożliwił codzienne funkcjonowanie bez smutku, lęku i stresu. Stąd tak ważna jest terapia oraz wsparcie bliskich, rodziny, którzy pomogą w pokonywaniu problemów oraz ustaleniu i uporządkowaniu systemu wartości, pragnień i celów życiowych.
To, czy w przypadku danej osoby mamy do czynienia z przyzwyczajeniem do leków, czy z uzależnieniem (nałogiem), może stwierdzić lekarz. Uzależnienie można podejrzewać, gdy leki stosowane są dłużej niż 6 tygodni (częściej niż 4 razy w tygodniu), występuje coraz większa tolerancja na taką samą dawkę leku, dochodzi do zależności psychicznej od danego leku – wspomaganie się jego działaniem w przypadku problemów i lęków, a odstawienie leku powoduje wystąpienie tzw. zespołu abstynencyjnego (pojawia się drżenie rąk, zawroty głowy, niepokój bądź gwałtowne pobudzenie). Dlatego wizyta u lekarza psychiatry i przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem są tak ważne w celu wypracowania terapii dla konkretnego pacjenta i stopniowej redukcji odstawiania leków pod kontrolą lekarza.

środa, 21 sierpnia 2013

Konferencja Kliniki Wolmed

Klinika Psychiatryczna i Terapii Uzależnień Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa zaprasza lekarzy, psychologów, terapeutów i wszystkie zainteresowane osoby do udziału w VII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Nowoczesne metody leczenia uzależnień i zaburzeń psychicznych”, która odbędzie się 12 października 2013 roku w Sport Hotelu w Bełchatowie. Wśród prelegentów wybitni specjaliści polskiej psychiatrii: prof. dr hab. n. med. Wojciech Gruszczyński, prof. dr hab. Lucyna Golińska, prof. dr hab. med. Dominika Dudek oraz prof. dr hab. n. przyr. Jerzy Vetulani. Z wykładami wystąpią też ordynator Kliniki Wolmed, lekarz specjalista psychiatra Sławomir Wolniak oraz specjalista terapii uzależnień Karina Stasiak.
Udział w konferencji premiowany jest punktami edukacyjnymi. Program oraz formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie: www.wolmed.pl

środa, 14 sierpnia 2013

Polecamy nowy serwis Grupy Medforum, stworzony dzięki grantowi edukacyjnemu firmy Chiesi Poland Sp. z o.o. Serwis skierowany jest do osób z problemem alkoholowym, ich bliskich, przyjaciół, a także do każdego, kto szuka informacji na temat tego poważnego problemu zdrowotnego i społecznego. Serwis mogeNIEpic.pl jest źródłem wiedzy z zakresu leczenia osób uzależnionych od alkoholu. 

www.mogeniepic.pl

Razem, czyli osobno?

Czy spanie w oddzielnych łóżkach jest zdrowsze? Zdaniem naukowców z uniwersytetu Ryerson w Toronto - tak. Sformułowali takie stwierdzenie po przebadaniu jakości snu osób śpiących na jednym posłaniu. W samej Kanadzie od 30 do 40 proc. par śpi oddzielnie. Zdaniem autorów badania wychodzi im to tylko na zdrowie. Jak mówi ich główna autorka, dr Colleen Carney, z jednej strony ludzie mówią, że śpią lepiej, kiedy są razem w łóżku, z drugiej strony monitoring pracy ich mózgów wykazuje, iż wówczas są ciągle budzeni przez ruchy lub dźwięki wydawane przez partnera. Aparatura potwierdziła, że śpiące razem pary nie mogły zapaść w najgłębszy sen, nocą budziły się nawzajem. To ulegało zmianie, gdy zaczęły korzystać z osobnych łóżek. Są i tacy, którzy idą krok dalej i śpią w osobnych sypialniach. I wcale nie narzekają na pogorszenie wzajemnych relacji, wręcz przeciwnie. Zapewniają, że wzmacniało to u nich poczucie bliskości i czułości. Ale z pewnością nie u wszystkich par oddzielne spanie przyniosłoby taki właśnie skutek...
Źródło: Rmf.fm

wtorek, 13 sierpnia 2013

Bezsenne noce

Zaburzenia snu są problemem, którego nie należy lekceważyć. Gdy  występują częściej niż 2-3 razy w tygodniu, a taki stan utrzymuje się dłużej niż miesiąc i ma negatywny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie, mamy do czynienia z bezsennością, która wymaga specjalistycznej pomocy.
Według statystyk, problem bezsenności dotyczy około 20% populacji. Częstą przyczyną są choroby tarczycy, wahania hormonalne, metaboliczne, takie jak np. nadciśnienie i cukrzyca. Dlatego przy występujących zaburzeniach snu wskazane jest zgłoszenie się do lekarza rodzinnego, który skieruje na badania laboratoryjne w celu wykluczenia dolegliwości somatycznych.
Leki nasenne powinny być stosowane tylko doraźne, najlepiej w tym celu konsultować się z lekarzem. Szczególne niebezpieczeństwo nieprawidłowego używania tego rodzaju leków dotyczy osób dotkniętych depresją i stanami lękowymi. Mogą one spowodować pogłębienie zaburzeń psychicznych. Jeżeli przyczyny somatyczne zostaną w czasie badań wykluczone należy skorzystać z porady psychiatry.
Specjalista ustali przyczynę bezsenności (najczęściej pierwotną przyczyną jest zwiększone napięcie nerwowe, przewlekły stres oraz zmęczenie fizyczne) i zaleci najskuteczniejsze w danym przypadku leczenie.

W wielu przypadkach można pomóc pacjentom stosując niefarmakologiczne metody leczenia.
Są nimi sprawdzone techniki psychoterapii, które uczą rozpoznawania swoich stanów, wyrażania ich i regulacji. Nowoczesne Kliniki, takie jak Wolmed, proponują też różne metody wspierające terapie behawioralno-poznawczą. Są nimi masaże, ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne. Ponadto duży i pozytywny wpływ mają ćwiczenia fizyczne wykonywane najlepiej w plenerze, gdzie otacza nas spokój i nieoceniona przyroda. Przy zastosowaniu terapii i działań wspierających można skutecznie pozbyć się problemu męczącej nasz organizm bezsenności.

BEZPŁATNE WARSZTATY W KLINICE WOLMED

Klinika Wolmed prowadzi rekrutację na bezpłatne warsztaty psychoedukacyjne dla hazardzistów oraz osób uzależnionych od zakupów. Dwa programy, skierowane do osób borykających się z uzależnieniami behawioralnymi, realizowane są na mocy projektu  Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii Warsztaty będą realizowane w terminie od sierpnia do grudnia 2013 r. w następujących tematach:

 - "Warsztaty psychoedukacyjne dla osób uzależnionych od hazardu problemowego/patologicznego i zakupoholików: Mam problem – i co dalej?"

- "Weekendowe warsztaty psychoedukacyjne dla osób uzależnionych od hazardu: Zabawa czy droga do choroby?" 

Warsztaty trwają odpowiednio 6 oraz 3 dni i są całkowicie bezpłatne. Obejmują następującą formę pomocy pacjentom:

  • cykl zajęć z terapeutami uzależnień w formie grupowych warsztatów terapeutycznych mających na celu uświadomienie istoty uzależnienia od hazardu lub zakupów oraz form zatrzymania nałogu,
  • zajęcia edukacyjno-informacyjne
  • konsultacje prawne/doradztwa finansowego
  • konsultacje diagnostyczne

Realizacja warsztatów odbywa się w Klinice Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa. W czasie pobytu na warsztatach beneficjenci mają zagwarantowane wyżywienie oraz noclegi. Projekt jest realizowany w ramach programu Ministerstwa Zdrowia przy współpracy z Krajowym Biurem do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.

Zapisy uczestników pod numerem telefonu: 44/635-63-03.



TERMIN WARSZTATÓW:



„Warsztaty psychoedukacyjne dla osób uzależnionych od hazardu problemowego/patologicznego i zakupoholików: Mam problem – i co dalej?"

26-31.08.2013 r.

09-14.09.2013 r.

16-21.09.2013 r.

14-19.10.2013 r.

21-26.10.2013 r.

18-23.11.2013 r.

25-30.11.2013 r.

09-14.12.2013 r.



"Weekendowe warsztaty psychoedukacyjne dla osób uzależnionych od hazardu:
Zabawa czy droga do choroby?"

04-06.10.2013 r.

11-13.10.2013 r.

08-10.11.2013 r.

15-17.11.2013 r.

06-08.12.2013 r.