piątek, 25 listopada 2011

Czy to choroba Alzheimera?

Panika, strach i złe emocje to najgorsza reakcja, jaka może towarzyszyć rozpoznaniu przewlekłej bądź nieuleczalnej choroby. Otępienie może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami – np. może je wywoływać  zespół wypalenia zawodowego, wynikający z nadmiaru obowiązków i przepracowania, depresja osłabiająca zdolności poznawcze i pamięć, zmiany miażdżycowe, guz mózgu, choroby tarczycy, a nawet niedobór pewnych minerałów i witamin, szczególnie B12. Jeśli jednak neurolog wykluczy te przyczyny, potwierdzając sugestie lekarza rodzinnego, trzeba również pamiętać, że choroba Alzhaimera nie jest wyrokiem śmierci.  

czwartek, 17 listopada 2011

Jak rzucić palenie?

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia - jest on już co roku tradycyjnie obchodzony w trzeci czwartek listopada. To ważna inicjatywa, ponieważ pomimo tego, że powszechnie wiadomo o bardzo szkodliwym wpływie dymu tytoniowego na zdrowie, nadal wielu uzależnionym ciężko jest przestać palić. 

poniedziałek, 14 listopada 2011

Senior potrafi!

14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Seniora - z tej okazji chciałbym wszystkim dojrzałym czytelnikom bloga życzyć wszystkiego najlepszego - przede wszystkim dużo, dużo zdrowia i mało zmartwień :) Jak podaje portal Senior.pl, obecnie ponad 600 milionów ludzi na świecie ma powyżej 60 lat, a w Polsce seniorzy również stanowią znaczną grupę - 13% społeczeństwa.

czwartek, 10 listopada 2011

Technologia? Nie zawsze korzystna

Spór na temat nowych technologii, ich wpływu na środowisko i kondycję człowieka trwa od zarania cywilizacji. Po latach zachwytu technologiami bezprzewodowymi oraz farmami wiatrowymi nadszedł czas na refleksje i pytania o ich wpływ na zdrowie.

Coraz więcej naukowców wskazuje na rosnące zagrożenia nie tyle ze strony pojedynczych sprzętów, ale synergii sieci, jaka oplata nasze domy, miejsca pracy i wypoczynku. Zaburzenia snu, przewlekłe zmęczenie, problemy z pamięcią, nadpobudliwość i stany depresyjne prowadzą do wielu zaburzeń psychicznych

piątek, 4 listopada 2011

Optymizm kontra zawał


W okresie rekonwalescencji warto przeanalizować nie tylko metody leczenia i konsultacji z kardiologiem, ale także pozasomatyczne przyczyny, które doprowadziły do choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego. Wielu badaczy wskazuje na ścisły związek pomiędzy zachorowaniami, a typem osobowości. Najbardziej, pod względem psychicznym, na dolegliwości wieńcowe narażeni są ludzie z osobowością typu A. Jest to osobowość charakteryzująca się wysokim poziomem ambicji, stresu, tendencją do agresji, wrogości i rywalizacji, a przy tym niskim poziomem zdolności do kompromisu i ugody.